sobota, 6 listopada 2010

Kwiatki w kwiatki, czyli jak zmniejszyłam dekolt bluzki

Kilka miesięcy temu, podczas bardzo szybkich zakupów w galerii, zaszłam z kumpelą do Zary. Wpadła mi w oko prosta, zwykła bluzka lekkimi bufkami. Urzekł mnie jej kolor, do którego mam od dłuższego czasu wielką słabość - delikatny, jasny, pudrowy róż. Chwyciłam mój rozmiar, szybko pobiegłam do przymierzalni - nie za luźna? nie, nie za krótka - nie, ładny kolor - tak - i pobiegłam do kasy. Już w mieszkaniu, mierząc jeszcze raz swój nabytek, stwierdziłam, że bluzka ma jednak za duży dekolt. Jednak nie miałam najmniejszej ochoty ją zwracać :P Wykombinowałam takie zestawy, w których świetnie się sprawdzała jako bluzka "pod spodem".
Kiedy znalazłam w internecie "przepis" na materiałowe kwiaty, od razu przyszło mi do głowy obszycie nimi dekoltu wspomnianej bluzki - i tak też zrobiłam :) Instrukcja i zdjęcia "jak to zrobić" poniżej.


1. Materiał na kwiaty - mój ma z 10 lat :D znaleziony głęboko w szafce, kupiony kiedyś z zamiarem uszycia mi spódnicy przez mamę, "zamiar" odkładany z dnia na dzień, aż w końcu zapomniany. Teraz materiał znalazł inne zastosowanie ;)

2. Z kartki z bloku technicznego czy tektury wycinamy trzy koła - o średnicach 6cm, 10cm i 15cm.


3. Długopisem odrysowujemy na materiale wycięte papierowe koła i wycinamy - ja wycięłam 6 sztuk o średnicy 6cm, 13 sztuk - 10cm i 3 sztuki - 15cm.

4. Kolejny krok to obszycie wyciętego koła. Podginamy materiał, tak na około 0,5 - 0,7 cm, wbijamy iglę od strony zewnętrznej i obszywamy dookoła materiał, tak jak robi się fastrygę. Dobrze będzie, jeśli nitka kończąca obszycie, będzie wychodziła obok tej zaczynającej, czyli po stronie zewnętrznej, jak na zdjęciu.
5. Łapiemy za dwa końce nitki i ściągamy je, podszyty materiał marszczy się, tworząc coś takiego jak na zdjęciu:


6.  Robimy kilka supełków, by trzymał się zmarszczony środek i rozpłaszczamy kwiatka.


7. Środek każdego kwiatka ozdabiamy koralikiem - ja wybrałam perełki. Przyszyłam je w bardzo prosty sposób: wbiłam igłę od spodu, przeciągnęłam nitkę, następnie wbiłam z boku w marszczenie, nawlokłam koralik, wbiłam iglę w marszczenie po drugiej stronie koralika, potem w dół, by przejść na spodnią stronę i tam zawiązałam supełek. 8. Postępujemy w taki sam sposób ze wszystkimi wyciętymi kołami z materiału.


9. Mając już wszystkie kwiatki gotowe czas na przymocowanie ich do bluzki. Nie polecam bezpośredniego przyszywania każdego kwiatka do bluzki, gdyż po jej włożeniu materiał bluzki się rozciąga i tworzą się odstępy między kwiatkami, sprawdziłam to osobiście :P Najlepiej ułożyć sobie kompozycję na bluzce, przypiąć szpileczkami, przymierzyć bluzkę, i najwyżej zmodyfikować ułożenie/rozmieszczenie kwiatów - ja je ułożyłam tak, by wychodzily poza krawędź bluzki, w ten sposób zmniejszyłam dekolt. Potem odpinamy pojedynczo kwiatki, zszywamy kwiatki ze sobą, w taki sposób jak na przykład ja:10. Kiedy już połączymy wszystkie kwiatki, powstaje taki oto "naszyjnik", zdjęcie od spodu i właściwa strona:11. Kolejny krok to przyszycie kwiatowego naszyjnika do bluzki, np. w taki sposób jak na zdjęciu, przyszywając dookoła każdy kwiatek:


12. Gotowa bluzka! :) I już nie muszę nosić jej tylko pod spodem :)

12 komentarzy:

Joanna pisze...

super pomysł i świetnie wygląda na bluzeczce:)

askawtn pisze...

Świetny pomysł! Jestem Twoją fanką! :)

karolina:) pisze...

ładnie :) :*

Anonimowy pisze...

Jutrzejszy dzień wolny przeznaczę na modyfikację kilku bluzek, których nie nosze właśnie z powodu dużego dekoltu! Świetny pomysł!

EevvaStyle pisze...

dziękuję za tak miły komentarz:) Jestem pod wrażeniem Twoich przeróbek:) Naprawdę świetne!

Anonimowy pisze...

Świetny pomysł i super wykonanie, ale akurat mam wrażenie, że do tej bluzki nie wygląda to za dobrze (kwiatki plus bufki to trochę za dużo). Mam taką samą bluzkę. :))
S.

lullaphy pisze...

dziękuję za wszystkie komentarze :)

Anonimowy pisze...

robisz świetne rzeczy :d gratuluję wyobraźni i talentu ;)

dusia1975_2008 pisze...

Zdolna babka;)

dusia1975_2008 pisze...

Zdolna babka;)

Małgosia pisze...

Świetny pomysł na bluzkę :) Pozdrawiam

Anonimowy pisze...

Super pomysł z tą bluzką :)